Bratislava 4. novembra (TK KBS)
.
V piatok 1. novembra 2019 zomrel organizátor kultúrneho života v Cíferi MUDr. Viliam Hafner, predseda OZ Spolok priateľov hudby v Cíferi. Pohrebná svätá omša v Kostole sv. Michala Archanjela v Cíferi a následne pohreb na starom cintoríne v Cíferi, boli v utorok 5. novembra 2019.
.
Viliam Hafner bol povolaním lekár. Po absolvovaní štúdia na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1958) pôsobil v Humennom: od augusta 1958 do roku 1959 pracoval na Oddelení TBC Okresného ústavu národného zdravia (OÚNZ), neskôr v rokoch 1959-62 ako závodný lekár v Zdravotnom stredisku pri národnom podniku Chemlon. Až do r. 1968 pracoval na Oddelení rádiodiagnostiky OÚNZ. Prvého novembra 1968 bol menovaný do funkcie riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Humennom.
.
Dňom prvého júla 1982 nastúpil do funkcie posudkového lekára OÚNZ v Trnave. Po zrušení OÚNZ sa stal zástupcom riaditeľa Nemocnice s poliklinikou v Trnave. MUDr. Viliam Hafner sa spolu s bývalým riaditeľom nemocnice prof. Bohumilom Chmelíkom a prof. Štefanom Kopeckým zaslúžili o prinavrátenie trnavskej nemocničnej kaplnky jej pôvodnému účelu (v čase socializmu v nej bola umiestnená lekárska knižnica).
.
V mimoprofesijnom pôsobení sa Viliam Hafner venoval viacerým oblastiam. Už počas gymnaziálnych štúdií bol jedným zo zakladateľov cíferského mužstva v hádzanej. Okrem toho bol členom spolku Legio Angelica, ktorý pôsobil pri Farskom úrade v Cíferi. Ako zanietený hudobník sa stal už vtedy organistom v Kostole sv. Michala a členom Cíferského speváckeho zboru. Počas pôsobenia na východnom Slovensku založil Klub priateľov vážnej hudby pri Mestskom kultúrnom stredisku v Humennom a tiež založil a zorganizoval 18 ročníkov Humenskej hudobnej jari.
.
Po príchode do rodnej obce sa aktívne zapojil do kultúrnej činnosti. Už v roku 1984 obnovil činnosť Cíferského speváckeho zboru, stal sa jeho dirigentom a opäť aj organistom v Kostole sv. Michala Archanjela. V Cíferi založil Spolok priateľov hudby a v roku 1986 zorganizoval I. ročník Cíferskej hudobnej jari (v tomto roku sa uskutočnil už 34. ročník). Od druhej polovice roku 1998 organizoval každoročne aj Jesenný cyklus koncertov (práve prebieha 22. ročník /rok 2019/). Pán Hafner pritiahol do Cífera mnohé hudobné telesá a umelcov. Spomeňme z nich napríklad Slovenský komorný orchester, Moyzesovo kvarteto, Štátny komorný orchester Žilina, Peter Michalica, Dalibor Karvay a ďalší umelci a telesá zo Slovenska, ale aj zahraničia.
.
Okrem tejto záslužnej činnosti treba dodať, že obnovil činnosť Miestneho odboru Matice slovenskej v Cíferi, spočiatku ako podpredseda a dlhé roky ako predseda. Rozsah činnosti MUDr. V. Hafnera by nebol kompletný, keby sme nespomenuli, že svojimi článkami prispieval do novín Cíferpress, Slovenské národné noviny, Katolícke noviny, Medicínsky monitor, Cíferské noviny ai.
.
MUDr. Viliam Hafner sa v roku 2011 stal čestným občanom obce Cífer, bol nositeľom Zlatej medaily Matice slovenskej (2011) a Pamätnej medaily predsedu Trnavského samosprávneho kraja (2010) za celoživotný prínos v oblasti rozvoja hudby a kultúry v Cíferi. V roku 2018 sa stal laureátom Ceny Fra Angelica.
.
Životným krédom MUDr. Viliama Hafnera boli slová Ludwiga van Beethovena: „Choď, chlapče, buď šťastný a obšťastňuj aj iných! Niet nad to nič krajšieho…“ Šťastie v podobne nespočetných koncertov a kultúrnych akcií šíril až do posledných dní. Zomrel vo veku 86 rokov, informoval Dušan Caja, podpredseda OZ Spolok priateľov hudby v Cíferi.