Vatikán 18. marca (TK KBS)
V sobotu 16. marca prijal Svätý Otec František komunitu detskej nemocnice „Bambino Gesù“, aby si pripomenuli 100. výročie prevzatia nemocnice pod patronát Svätej stolice. V príhovore, ktorý prečítal pápežov spolupracovník, vyzdvihol ich „celoživotnú obetavosť“ i „darovanie vlastného času dobrovoľníckej práci.“
Pápež prijal v Aule Pavla VI. viac ako 3 000 zamestnancov šiestich pobočiek nemocnice spolu s pacientmi a príbuznými. Vatikánska nemocnica „je plná histórie a budúcnosti, ktorá sa prelína aj s povzbudivými krokmi výskumu a objatím pápeža Františka“. To sú slová, ktoré si vypočuli lekári, zdravotné sestry, výskumní pracovníci, administratívny personál, pacienti i rodinní príslušníci. Príležitosťou audiencie bolo 100. výročie darovania nemocnice rodinou Salviati pápežovi Piovi XI. Od tohto dňa, 20. februára 1924, sa detská nemocnica Bambino Gesù, prvá talianska nemocnica úplne určená deťom, stala pre všetkých tzv. „pápežskou nemocnicou.“
Životy, ktoré pomáhajú Životu
V prvých radoch veľkej auly sa usmievalo viac ako 200 detí, medzi nimi aj malí cudzinci z niektorých „okrajových periférií sveta,“ kde by nemali možnosť starostlivosti alebo pomoci, ako napríklad z krajín Ukrajiny a Gazy. Po príchode pápeža Františka do auly, skupinka detí rozvinula transparent s mottom Životy, ktoré pomáhajú Životu, ktoré sprevádza aj rôzne iniciatívy plánované na rok 2024. Niektorí pacienti odovzdali pápežovi košík s myšlienkami, ktoré pre neho napísali deti a mladí ľudia hospitalizovaní v nemocnici.
Pápež František v texte príhovoru uviedol, že keď ide do nemocnice Bambino Gesù, pociťuje dva protichodné pocity: „smútok nad utrpením chorých detí a ich rodičov“ a zároveň „veľkú nádej, keď vidí, čo všetko sa tam robí pre ich uzdravenie.“ Svätý Otec poukazuje ďalej na tri aspekty, ktoré charakterizujú históriu tejto inštitúcie: dar, starostlivosť a spoločenstvo.
Dar, darovanie sa
V poslaní vatikánskej nemocnice, ktorá je dnes „jedným z najväčších pediatrických výskumných a opatrovateľských centier v Európe,“ je „prvok daru s hodnotami bezplatnosti, veľkorysosti, dostupnosti a pokory“ základom a „nevyhnutnosťou bytia a činnosti nemocnice.“ Rímsky biskup pripomína aj štedrosť mnohých dobrodincov, a konkrétne vymenúva nové zariadenia, ako napríklad Centrum paliatívnej starostlivosti pre malých pacientov trpiacich nevyliečiteľnými chorobami. A dodáva: „Iba v tomto svetle môžete plne pochopiť hodnotu toho, čo robíte, od najmenších po najväčšie veci, a môžete naďalej snívať o budúcnosti.“
Starostlivosť, liečba
Ďalej Svätý Otec pripomína, že starostlivosť je prvou z úloh tejto nemocnice ako konkrétna odpoveď „na úprimné žiadosti od rodín, ktoré prosia o pomoc a uzdravenie pre svoje deti.“ Dôležitá je aj „excelentnosť v biomedicínskom výskume,“ dodáva pápež a povzbudzuje k jeho pokračovaniu. Tiež dodáva: „Vyzývam vás, aby veda a odborné znalosti nezostali výsadou niekoľkých, preto naďalej sprístupňujte plody svojho výskumu všetkým, najmä tam, kde sú najviac potrebné, ako to robíte napríklad tým, že prispievate k vzdelávaniu afrických, ázijských a blízkovýchodných lekárov a zdravotných sestier. A keď hovoríme o starostlivosti, vieme, že choroba dieťaťa sa týka všetkých členov jeho rodiny. Preto je veľkou útechou vedieť, že existuje mnoho rodín, o ktoré sa starajú vaše služby, ktoré sú ubytované v zariadeniach spojených s nemocnicou, a ktoré sprevádza vaša láskavosť a blízkosť. Je to hodnotný prvok, ktorý by sa nikdy nemal prehliadať, aj keď viem, že niekedy pracujete v ťažkých podmienkach. Radšej obetujte niečo iné, ale nie láskavosť a nehu.“
Spoločenstvo, komunita, rodina
Pápež upriamil pozornosť na motto Životy, ktoré pomáhajú životu, ktoré podľa neho „hovorí o misii vykonávanej spoločne, kde darovanie sa každého z nás nachádza svoje miesto.“ A to je, ako uvádza „skutočná sila a predpoklad na to, aby sme mohli čeliť aj tým najťažším výzvam.“ A pripomína ako „láska niektorých rodičov vedie k hrdinskému gestu,“ keď súhlasia s darovaním orgánov svojich detí, ktoré neprežili. V tomto všetkom sa objavuje „komunitné konanie“ rodiny.
100 rokov „pápežskej nemocnice“
Nemocnica Svätej stolice v 6 pracoviskách ponúka 627 lôžok a ročne vybavia približne 95 000 prijatí na pohotovosti, 30 000 hospitalizácií a viac ako 32 000 chirurgických a intervenčných zákrokov. Medzi najinovatívnejšie oblasti starostlivosti patrí transplantológia, genetické a metabolické ochorenia, lekárska a chirurgická kardiológia, neurovedy, onkohematológia a rehabilitácia. Lekársku starostlivosť dopĺňajú intenzívne výskumné aktivity. Nemocnica každoročne prijme viac ako 300 pacientov na humanitárnej báze a je zapojená aj do projektov medzinárodnej spolupráce v 18 krajinách v oblasti vzdelávania zdravotníckeho personálu a poskytovania vysoko špecializovaných operácií.
Amedeo Lomonaco, Miroslava Holubíková – VaticanNews