Vatikán 20. novembra (VaticanNews)
Pápež František v sobotu 18. novembra prijal členov Talianskej federácie pediatrov a Talianskej asociácie nemocničných otolaryngológov, ktorým vyjadril uznanie za ich každodennú prácu. Zároveň varoval pred dvoma protichodnými trendmi – na jednej strane pred snahou o zdravie za každú cenu a elimináciou každodennej skúsenosti zraniteľnosti a obmedzenia, na druhej strane pred eutanáziou.
Pápež František sa najprv obrátil na pediatrov, ktorí – ako zdôraznil – sú oporou mladých párov.
„Pomáhate im v ich úlohe sprevádzať deti v ich raste. Deti sú vždy darom a požehnaním od Boha: v Žalmoch nachádzame krásny obraz rodiny zhromaždenej okolo stola s deťmi, ktoré sú ako výhonky olív (Ž 128, 3). Taliansko je, žiaľ, starnúcou krajinou: dúfajme, že sa tento trend podarí zvrátiť a vytvoriť priaznivé podmienky na to, aby mladí ľudia získali viac dôvery a znovu objavili odvahu a radosť z toho, že sa stanú rodičmi. Možno by som to nemal hovoriť, ale poviem to: dnes by ľudia radšej mali šteňa ako dieťa. Vaša úloha je veľmi obmedzená, ale úloha veterinárov rastie! A to nie je dobré znamenie.“
Na druhej strane otolaryngológovia liečia určité orgány, ktoré sú nevyhnutné pre ľudské vzťahy a udržiavajú kontakt ľudí s druhými a so spoločnosťou, pokračoval pápež.
„V evanjeliu vidíme, ako sa Ježiš približuje k hluchonemým ľuďom, ktorí žili v samote a izolácii. A pozorujeme, že pri ich uzdravovaní robí osobitné gestá a hovorí osobitné slová. Myslím si, že tieto gestá a slová môžu byť pre vás inšpiráciou, pretože ukazujú Boží súcit a nehu, najmä pre tých ľudí, ktorí zápasia vo svojich vzťahoch.“
Pápež potom pripomenul nedávnu pandémiu koronavírusu a poznamenal, že bez obetavosti a nasadenia talianskych zdravotníckych pracovníkov by v tejto krajine prišlo o život oveľa viac ľudí. Zároveň upozornil na novú kritickú fázu (nielen) talianskeho zdravotného systému, ktorá sa javí ako štrukturálna.
„Je tu neustály nedostatok personálu, čo vedie k nezvládnuteľnému pracovnému zaťaženiu a následnému úniku od zdravotníckych profesií. Pretrvávajúca hospodárska kríza ovplyvňuje kvalitu života pacientov a lekárov: koľko včasných diagnóz sa neuskutoční? Koľko ľudí sa vzdáva liečby? Koľko sklamaných a unavených lekárov a zdravotných sestier odchádza za prácou do zahraničia alebo do zahraničia? To sú niektoré z faktorov, ktoré oslabujú uplatňovanie práva na zdravie, ktoré je súčasťou dedičstva sociálnej náuky Cirkvi a je zakotvené v talianskej ústave ako právo jednotlivca a ako záujem spoločenstva, pretože zdravie je spoločným dobrom.“ Pápež vyzval na zachovanie talianskeho systému verejného zdravotníctva založeného na princípoch univerzálnosti, rovnosti a solidarity, pretože hrozí, že sa už nebudú uplatňovať a bude sa presadzovať len „platená medicína a potom nič.“
Ako ďalej povedal, šíria sa dva protichodné a rovnako nebezpečné javy: na jednej strane snaha o zdravie za každú cenu, utópia odstránenia chorôb, odstránenie každodennej skúsenosti zraniteľnosti a obmedzenia; na druhej strane opustenie tých, ktorí sú slabí a krehkí, v niektorých prípadoch navrhovanie smrti ako jedinej cesty.
„Medicína, ktorá sa vzdáva starostlivosti a zakotvuje za dehumanizujúce a vylučujúce postupy, však už nie je umením uzdravovať. K chorým treba pristupovať s postojom milosrdného Samaritána, ktorý neodvracia zrak, ale skláňa sa nad zraneným, bez toho, aby sa pýtal, bez toho, aby si nechal srdce a myseľ uzavrieť predsudkami, bez toho, aby myslel na vlastný prospech. Toto evanjeliové podobenstvo vám pomôže, aby ste sa vždy pozerali do tvárí malých i veľkých pacientov: aby ste ich prijali a dali im nádej, aby ste si vypočuli ich príbehy, aby ste ich podporili, keď bude ťažko. Kľúčovým slovom je súcit, ktorý nie je ľútosťou, ale milosrdenstvom. Je to nenahraditeľný diagnostický nástroj!“
Pápež sa prihovoril dvom združeniam talianskych lekárov
Pápež František vyzdvihol tri Božie vlastnosti: blízkosť, súcit a nehu, ktoré sú spoločné pre liečiteľov v oblasti duchovného a fyzického zdravia. Na záver zdôraznil, že tí, ktorí sú povolaní starať sa o druhých, nesmú zanedbávať starostlivosť o seba. „V posledných rokoch je odolnosť lekárov, zdravotných sestier, zdravotníckych pracovníkov vystavená skúške. Sú potrebné zásahy na dôstojné ocenenie vašej práce a podporu najlepších podmienok na jej čo najefektívnejší výkon. Toľkokrát ste sa stali obeťami!“
Jana Gruberová – Vatican News