Vatikán 1. apríla (RV CZ)
Na sobotu 2. apríla pripadol Svetový deň povedomia o autizme, ktorý pred 15 rokmi vyhlásila Organizácia Spojených národov. Pápež František preto dnes prijal Taliansku nadáciu pre autizmus, ktorá združuje vedcov, lekárov, psychológov a rodinné združenia, ktorých spoločným cieľom je podpora ľudí s poruchou autistického spektra a mentálnym postihnutím. Týmto spôsobom bojujú proti rozšírenej „kultúre odpisovania“ (Evangelii gaudium, 53), ktorej sme všetci obeťami, poznamenal pápež.
Protikladom tejto „kultúry drvenia“, založenej na konkurencii a zisku, je kultúra začlenenia a spolupatričnosti, ktorá vychádza z ľudskej dôstojnosti, zdôraznil pápež František. „Tá dôstojnosť najkrehkejších a najzraniteľnejších mužov a žien, ktorí sú príliš často marginalizovaní pre svoju zdanlivú odlišnosť alebo dokonca zbytočnosť, zatiaľ čo v skutočnosti sú pre spoločnosť obrovským obohatením. (…) A to nielen v oblasti práce, ale s celou svojou ľudskosťou, takpovediac so svojím „povolaním“, povedal pápež s odkazom na jedinú ženu kanonizovanú minulý rok, svätú Margitu z Città di Castello, ktorá napriek svojmu postihnutiu vložila svoj život do rúk Pána a úplne sa venovala modlitbe a službe chudobným.
Čnosti svätých
Ak má spoločnosť dospieť k väčšiemu bratstvu, mala by ísť cestou podobenstva o milosrdnom Samaritánovi, v ktorom sú nositelia postihnutia nielen objektom starostlivosti, ale aj jej subjektom. „Samaritánom môže byť postihnutý, autista, ktorý svojimi schopnosťami slúži spoločenstvu,“ zdôraznil František a vyzdvihol aktívnu, tvorivú účasť postihnutých osôb na spomínanej inkluzívnej kultúre, ktorá predpokladá zásadnú zmenu mentality v občianskom a cirkevnom prostredí. Hoci sa v tomto smere už podniklo mnoho krokov, predsudky, nerovnosť a diskriminácia pretrvávajú, priznal pápež a požiadal samotných zdravotne postihnutých, aby sa stali protagonistami tejto zmeny.
Na záver pápež vyzval taliansku nadáciu pre autizmus k čo najširšej solidarite a spolupráci v spoločnosti oslabenej pandémiou Covid-19 a vojnou na Ukrajine. „Nepremeškajme túto príležitosť na vzájomnú podporu, zanechajme súťaživý postoj, prijmime ľudské utrpenie v projektoch a návrhoch zameraných na tých najodkázanejších, aby sme dosiahli účinnú synergiu schopnú urobiť skutočný prelom v spoločnosti.“ V tejto súvislosti pápež vyzval aj k solidárnej ekonomike, ktorej stredobodom je bratstvo, podľa príkladu prvých kresťanských komunít v Jeruzaleme, a nie osobný prospech a sebectvo. Na záver František ocenil iniciatívu, ktorá nasledovala po audiencii: na Námestí svätého Petra ľudia s autizmom varili a podávali obed pre miestnych chudobných. „Práve táto činnosť svedčí o štýle milosrdného Samaritána, o štýle Boha, ktorého stopou je blízkosť, súcit a neha.“
Dikastérium pre laikov, rodinu a život vydalo k tejto iniciatíve krátke vyhlásenie:
„Ľudia s autizmom, ktorí dnes varili obed pre chudobných zo Svätého Petra,“ komentoval Vittorio Scelzo, zodpovedný za pastoráciu ľudí s postihnutím v rámci Dikastéria pre laikov, rodinu a život, „sú krásnym príkladom toho, že samaritánom – ako povedal pápež – môže byť aj človek s autizmom.“ Je to gesto v štýle a duchu našej kampane #IamChurch a pripomína, že aktívna účasť ľudí s postihnutím na živote Cirkvi je prínosom pre všetkých.“