Vatikán 26. júna (RV)
Starostlivosť o duševné zdravie a liečba chorých je misiou, ktorá si vyžaduje skĺbiť vedecké poznanie s ľudskosťou. O tomto píše pápež František v posolstve účastníkom talianskej Národnej konferencie o mentálnom zdraví. Druhý ročník podujatia organizovaného tamojším Ministerstvom zdravotníctva sa začal v Ríme v piatok 25. júna.
Svätý Otec v posolstve vyjadril v mene svojom i celej Cirkvi úctu voči lekárom a zdravotníkom pôsobiacim v tejto citlivej oblasti. Poukázal na skutočnosť, že pandémia mala osobitne tvrdý psychický dopad na mentálne krehké osoby a ukázala sa potreba posilniť zdravotný systém i výskum duševných ochorení.
Okrem toho je však potrebné podporiť aj dobrovoľnícke združenia pomáhajúce mentálne chorým osobám a aj ich rodinným príslušníkom, pripomína pápež František. V posolstve okrem iného píše:
„Liečba blížneho totiž nie je len kvalifikovanou prácou, ale skutočnou misiou, ktorá sa plne realizuje vtedy, keď sa vedecké poznanie stretáva s plnosťou ľudskosti a pretaví sa do nehy, ktorá vie, ako sa priblížiť k druhým a vziať si ich k srdcu.“
Pápež hovorí o potrebe vzbudzovať v inštitúciách i v spoločnosti „novú citlivosť voči ľuďom trpiacim duševnými problémami“, aby tak vzrástla dôvera u týchto našich „bratov a sestier poznačených krehkosťou“:
„Ide tiež o to, aby sme pomohli úplne prekonať stigmu, ktorou boli duševné choroby často nálepkované, a aby kultúra spoločenstva prevládla nad mentalitou skartovania, podľa ktorej sa väčšia starostlivosť a pozornosť venuje tým, ktorí prinášajú spoločnosti produktívne výhody, zabúdajúc na to, že tí, ktorí trpia, dávajú vo svojich zranených životoch zažiariť nezmazateľnej kráse ľudskej dôstojnosti.“