Banská Bystrica 6. júna (TK KBS)
S názvom „Etické otázky zdravotnej starostlivosti v osobitých situáciách“ sa v piatok 7. júna 2019 konala v Banskej Bystrici tradičná každoročná konferencia, ktorú organizuje Subkomisia pre bioetiku KBS v spolupráci s Univerzitnou nemocnicou Milosrdných bratov a Onkologickým ústavom sv. Alžbety.
Konferenciu otvoril predseda Subkomisie pre bioetiku KBS Peter Rusnák.
V prvom prednáškovom bloku konferencie bola predstavená činnosť detského mobilného hospicu „Svetielko nádeje“ z Banskej Bystrice. Poslucháči boli oboznámení s náplňou i problémami jeho činnosti – pomoc pacientom tak po stránke zdravotníckej, ako aj sociálnej, psychologickej a ekonomickej. Táto činnosť kladie veľmi vysoké nároky na personál hospicu, riešia po všetkých stránkach mimoriadne náročné situácie pacientov a ich rodín. Na Slovensku existujú zatiaľ 4 detské mobilné hospice ( Bratislava, Banská Bystrica, Nitra a Košice ). „Bohužiaľ sa opäť potvrdilo, že hoci hospicová a paliatívna starostlivosť je na Slovensku veľmi potrebná a žiadaná, ekonomické podmienky pre jej prevádzkovanie sú zo strany zdravotných poisťovní nastavené viac-menej iba na symbolickej úrovni a jej poskytovanie sa darí iba s pomocou sponzorov, dobrodincov a ľudí dobrej vôle. Je to zarážajúce, ťažko pochopiteľné, ba až škandalózne a nesvedčí to o skutočnom záujme o problémy občanov zo strany štátnych predstaviteľov,“ uviedol v správe Andrej Hrádocký.
Prednášky a informácie prezentované v tomto bloku budú k dispozícii na webovej stránke Subkomisie pre bioetiku KBS.
Druhý prednáškový blok konferencie sa zaoberal problematikou „genderovej ideologie“ z pohľadu psychologicko-psychiatrického – vrátane ideologických a filozofických súvislostí a prezentovaná bola aj znepokojivá situácia v oblasti nárastu spotreby niektorých druhov psychofarmák na Slovensku. „Obe tieto témy majú aj vážny morálne – bioetický obsah,“ uviedol Hrádocký. „Rôzne poruchy v oblasti sexuálnej identity – ich diagnostiky, liečby a tiež prevencie – sú predmetom činnosti a výskumu odborníkov hlavne v oblasti psychiatrie a psychologie, ktorí tak, ako aj celá medicína, pri ich riešení vychádzajú z biologických daností a zákonitostí. Rôzne teórie nerešpektujúce existujúce biologické zákonitosti, ktoré sú navyše mnohokrát poplatné rôznym ideologickým smerom alebo módnym filozofickým konštrukciám, môžu mať veľmi deštruktívny dopad na zdravie i životy konkrétnych jednotlivcov a ich rodín. Problematika celkovej spotreby psychofarmák na Slovensku, ich často pomerne ľahkej dostupnosti, ich mnohokrát nekontrolovaného užívania, môže mať vážne zdravotné dôsledky, môže u niektorých druhov vyvolať dokonca závislosti. Týmto problémom je potrebné sa zaoberať a v tejto oblasti šíriť osvetu aj u bežnej populácie,“ dodal.
V treťom prednáškovom bloku bola ťažisková téma pastoračná služba, opatrovateľstvo a dobrovoľnícka činnosť v zdravotníctve. Bol predstavený dokument nemeckej biskupskej konferencie z roku 2018 venovaný aktuálnym výzvam a trendom v zdravotníctve „Bol som chorý a navštívili ste ma“, bola prezentovaná organizácia a systém práce dobrovoľníkov v Univerzitnej nemocnici v Martine a tiež sociologická analýza postojov k bioetickým a rodinným otázkam pri ich hodnotení a porovnaní u ľudí s religióznym presvedčením resp. u ľudí bez náboženského presvedčenia.
Vzhľadom k demografickým trendom starnutia obyvateľstva a predlžovania veku obyvateľov je a bude narastať potreba jednak ústavnej opatrovateľskej starostlivosti, ale hlavne sa v priebehu nasledovných rokov niekoľkonásobne zvýši potreba rôznych foriem ambulantnej a domácej opatrovateľskej a ošetrovateľskej starostlivosti – a to všetko v ruka v ruke aj s pastoračnou starostlivosťou o chorých a odkázaných, ale rovnako aj o tých, ktorí sa o týchto chorých a odkázaných starajú. Nemeckí biskupi vo svojom materiáli reagujú na tieto výzvy a trendy, vyzývajú k ich reflektovaniu, upozorňujú, že práve postoje a konanie v prospech chorých, slabých a odkázaných je to, čo v očiach verejnosti reprezentuje hodnovernosť jednak cirkvi samotnej, jednak i kresťanských hodnôt a samotných kresťanov. Tento dokument bude takisto v slovenskom preklade k dispozícii na webovej stránke Subkomisie pre bioetiku KBS.
„Veľmi pekne a dobre fungujúce dobrovoľníctvo v Univerzitnej nemocnici v Martine môže byť vhodným príkladom pre ostatné zdravotnícke zariadenia na Slovensku. Je to mimoriadne potrebná aktivita, zásadným spôsobom poľudšťujúca pobyt pacientov v zdravotníckych zariadeniach. V spojení s pastoračnou starostlivosťou v týchto zariadeniach je to konanie prinášajúce mimoriadne milosti a požehnanie pre jednotlivcov i pre celú spoločnosť. Je spoločným želaním nás všetkých, aby bolo dobrovoľníctvo v spojení s pastoračnou činnosťou čo najviac rozšírené po celom Slovensku. Kontakty aj prezentácia našich kolegov a priateľov z Martina budú takisto k dispozícii na webovej stránke Subkomisie pre bioetiku KBS. Analýza a porovnanie postojov ľudí k rodinnej a bioetickej problematike na základe ich vzťahu ku kresťanským hodnotám ukazuje, že výchova a život v kresťanskom duchu prináša celospoločensky žiadané, prospešné a užitočné postoje a konanie (solidarita, dôstojnosť človeka, rešpektovanie ľudskej osoby, .. ) vo väčšej miere, ako u ľudí nevyznávajúcich kresťanské hodnoty. Je to dôležité poznanie aj v oblasti zdravotníckej starostlivosti,“ dodal Andrej Hrádocký.