Slovo charta sa zvykne používať pre verejnú listinu zásadného významu, ktorá deklaruje súhrn podstatných pravidiel a slobôd, práv aj povinností.
Vo februári 2017 prezentovalo Tlačové stredisko Svätej stolice vo Vatikáne novú Chartu zdravotníckych pracovníkov – aktualizovanú verziu pôvodného dokumentu z roku 1994. Pôvodná Charta zdravotníckych pracovníkov, bohužiaľ, nebola dostupná v slovenčine. Veľkou zásluhou Mons. Milana Lacha, bývalého predsedu Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska a bývalého predsedu Rady pre pastoráciu v zdravotníctve Konferencie biskupov Slovenska, a jeho viacerých spolupracovníkov, hlavne Martina Kramaru, hovorcu Konferencie biskupov Slovenska, bola Nová charta rýchlo preložená do slovenčiny, a momentálne je už dostupná všetkým záujemcom.
Tento dokument má zásadný charakter pre všetkých, nielen katolíkov, ktorí pracujú v zdravotníctve – lekárov, ošetrovateľov, zdravotné sestry i všetok zdravotný personál. Poskytuje zásadný prehľad o identite katolíckeho veriaceho pôsobiaceho v oblasti zdravotníctva, prípadne v oblasti vytvárania zdravotných politík; s čím by sa mal, s čím by sa nemal stotožňovať, aké by mali byť základné princípy a východiská jeho práce, aké postoje by mal zaujímať k rôznym situáciám s ktorými sa je dnes možné stretnúť v zdravotníctve. Načrtáva veľmi jasným spôsobom línie, podľa ktorých je možné zorientovať sa a nechať sa viesť.
Nová charta je rozdelená do troch hlavných častí: plodiť, žiť a zomierať. Každá z týchto troch častí sa venuje rozsiahlej problematike, ktorá súvisí s odovzdávaním života a s novým životom, so životom medzi narodením a zomieraním a vlastným procesom zomierania a s tým spojenými otázkami.
Hlavnými okruhmi prvej časti sú témy: regulácia plodnosti, odpovede medicíny na neplodnosť manželov, prenatálna a predimplantačná diagnostika, zmrazovanie ľudských zárodkov a vajíčok, nové pokusy o odovzdávanie života.
Druhá časť dokumentu sa venuje problematike potratu, embryonálnej redukcie, intercepcie a kontragestácie, ektopických tehotenstiev, anencefalických plodov, dotýka sa práva uplatnenia výhrady vo svedomí, ochrany práva na život, zásahov do genómu, génovej a regeneračnej terapii, problematiky prístupu k liekom, biomedicínskych pokusov a výskumov, darovania a transplantácie orgánov a tkanív, potvrdenia smrti, odobratia orgánov v pediatrickom veku, xenotransplantácie, a i.
Záverečná časť dokumentu prináša kapitoly venujúce sa dôstojnému zomieraniu, použitiu analgetík pre chorých v terminálnom štádiu, otázke pravdy zomierajúcemu, náboženskej starostlivosti o zomierajúceho, eutanázii, …
Prezentáciu novelizovanej charty priniesla TV Lux dňa 6. 6. 2017. Reláciu je možné vypočuť si z archívu na TOMTO LINKU.