Vatikán 17. novembra – Otázkou ako čeliť nerovnosti v prístupe k zdravotnej starostlivosti medzi bohatými a chudobnými sa v týchto dňoch vo Vatikáne zaoberajú odborníci z celého sveta. Názov 32. medzinárodnej konferencie, ktorú v dňoch 16. – 18. novembra 2017 zorganizovalo Dikastérium pre integrálny ľudský rozvoj v spolupráci s Medzinárodným výborom katolíckych zdravotníckych inštitúcií znie „Čeliť globálnym nerovnostiam v oblasti zdravotníctva“.
Pri otvorení podujatia vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin pripomenul slová pápeža Františka pri nedávnom stretnutí s talianskymi zdravotníkmi, že „ak existuje sektor, v ktorom kultúra skartovania dáva zjavne vidieť svoje škodlivé následky, je to práve ten zdravotnícky“. Svätý Otec František vtedy dodal, že „ak sa trhový podnikateľský model prijme v zdravotníckom prostredí plošne a bez uváženia, potom hrozí, že namiesto optimalizácie dostupných zdrojov bude produkovať skartovanie ľudí. Optimalizovať zdroje znamená používať ich etickým a solidárnym spôsobom a nie penalizovať tých najzraniteľnejších“. (Účastníkom stretnutia s Komisiou Konferencie biskupov Talianska, zameranou na charitatívnu a zdravotnícku službu, 10. feb. 2017)
Kardinál Parolin, ktorý je na čele Pápežskej komisie pre činnosť katolíckych zdravotníckych inštitúcií pri tejto príležitosti vysvetlil, že „cieľom tejto komisie je skúmať udržateľnosť zdravotných systémov a katolíckych zdravotných inštitúcií, navrhovať riešenia krízových situácií a vynachádzať nové operatívne modely v súčasných okolnostiach a v súlade s ich pôvodnou charizmou.“
Na konferencii je zastúpené aj Slovensko, zúčastňujú sa na nej manželia Andrej a Viera Hrádockí, ktorí sú obaja detskými lekármi a páter Ján Ďačok SJ, profesor bioetiky a morálnej teológie z Pápežskej Gregorovej univerzity. Pre Vatikánsky rozhlas sa podelili so svojimi dojmami a hlavnými odkazmi medzinárodnej konferencie:
P. Ján Ďačok SJ: audio
MUDr. Viera Hrádocká: audio
MUDr. Andrej Hrádocký: audio
-jb-