Nemecko 24. novembra (VaticanNews)
Nemeckí biskupi sú presvedčení, že ochrana nenarodeného života by mala byť naďalej chránená trestným právom. Plánovaná úprava nemeckej vlády mimo trestného zákonníka by dostatočne nezaručila ústavou požadovanú ochranu nenarodeného života, uvádza sa v osemstranovom vyhlásení nemeckých biskupov pripravenom na rokovania v nemeckom parlamente, ktoré sa začínajú na túto tému.
Biskupi v ňom vysvetľujú, že v súčasnej diskusii sa oprávnene zdôrazňuje právo tehotnej ženy na sebaurčenie. Nenarodený život možno skutočne chrániť len spolu so ženou, ale – ako biskupi zdôrazňujú – k rovnakej ochrane nenarodeného života opakovane vyzval aj Spolkový ústavný súd. Ďalej píšu: „Prenatálny život je od samého začiatku individuálnym životom, ktorý má podľa kresťanského názoru právo na rovnakú ochranu svojho života a na rovnakú dôstojnosť.“
Nemeckí biskupi sa obávajú, že plánovaná úprava mimo trestného zákonníka upustí od ochrany nenarodeného života. V odbornom stanovisku pre parlamentný výbor zdôrazňujú, že nie je pravda, že súčasný právny stav kriminalizuje alebo stigmatizuje ženy, ktoré otehotnejú a uvažujú o interrupcii, alebo lekárov, ktorí ju vykonávajú.
Podľa nich tiež nie je zrejmé, že sa právna a faktická situácia tehotných žien zlepší v dôsledku odstránenia príslušného paragrafu z trestného zákona. Zlepšenie situácie žien s nechceným tehotenstvom by si skôr vyžadovalo „iné úsilie zo strany spoločnosti a sociálneho štátu.“ Okrem toho biskupi vyzývajú, aby sa do diskusie zahrnulo aj to, ako možno lepšie chrániť nenarodené deti s diagnostikovaným postihnutím.
Vyhlásenie je adresované parlamentnej expertnej komisii zriadenej nemeckou vládou, ktorá začína svoju prácu. Má objasniť, či – a ak áno, za akých podmienok – je možné regulovať potraty mimo trestného zákonníka. Evanjelická cirkev v Nemecku nedávno uviedla, že za určitých podmienok by bolo možné uvažovať o regulácii mimo trestného zákona. V súčasnosti je podľa nemeckého trestného zákonníka potrat nezákonný. Zostáva však beztrestný, ak sa vykoná v prvých dvanástich týždňoch tehotenstva.
Okrem toho musí žena predtým absolvovať poradenstvo; medzi poradenstvom a interrupciou musia uplynúť najmenej tri dni. Interrupcia je legálna po znásilnení a v prípadoch ohrozenia života, fyzického alebo duševného zdravia tehotnej ženy. Všetky vládnuce strany (SPD – Zelení – FDP) vo svojich volebných programoch ohlásili liberalizáciu nemeckého zákona o interrupciách.
Tomasz Kycia – Berlín