Vatikán 17. januára (TK KBS)
Pápež František v prejave k delegácii talianskych rádiológov chváli prácu zdravotníkov a vyzýva vlády, aby zabezpečili všeobecný prístup k dôstojnej zdravotnej starostlivosti. „Svet, ktorý zavrhuje chorých, ktorý nepomáha tým, ktorí si nemôžu dovoliť liečbu, je cynický a nemá budúcnosť.“ Toto zdôraznil pápež František pri pondelkovom stretnutí s členmi Talianskej národnej federácie rádiológov a profesií technickej lekárskej rehabilitácie a prevencie.
Obetavosť počas pandémie Covidu
Pápež vo svojom prejave poďakoval zdravotníckym technikom a ďalším pracovníkom v zdravotníctve za ich „nasadenie a obetavosť“. Poznamenal, že bez ich usilovnej práce počas pandémie Covidu by sa v uplynulých troch rokoch nepodarilo vyliečiť mnoho chorých.
Kultúra starostlivosti verzus kultúra plytvania
S výhľadom na Svetový deň chorých, ktorý sa bude sláviť 11. februára, pápež František uviedol, že táto udalosť ponúka príležitosť na zamyslenie sa nad skúsenosťami s chorobou, ktoré je podľa neho v dnešnej dobe o to vhodnejšie, ba nutné, pretože nás často „kultúra efektivity a plytvania tlačí k jej popieraniu“. Poznamenal, že kultúra starostlivosti funguje opačne a zameriava sa na milosrdného Samaritána, ktorého príklad by sme mali nasledovať. „Podobenstvo (o milosrdnom Samaritánovi) nám ukazuje, ako môže byť spoločenstvo obnovené mužmi a ženami, ktorí sa stotožňujú so zraniteľnosťou druhých, odmietajú vytváranie spoločnosti vylučovania a namiesto toho konajú ako blížni, pozdvihujú a rehabilitujú klesajúci v záujme spoločného dobra.“
Pápež František zdôraznil ľudský rozmer zdravotnej starostlivosti.
Pochválil talianskych zdravotníckych technikov za to, že do centra svojej práce stavajú človeka vo všetkých jeho dimenziách (fyzickej, duševnej a duchovnej) a nepodliehajú „sterilnej efektivite alebo chladnému uplatňovaniu protokolov“.
Ľudský rozmer v centre pozornosti
„Chorí ľudia sú ľudia, ktorí žiadajú, aby boli liečení a cítili sa opatrovaní, a preto je dôležité pristupovať k nim s ľudskosťou a empatiou,“ zdôraznil. Pripomenul tiež, že zdravotníci sú tiež ľudia, ktorí potrebujú, „aby sa o nich niekto postaral“, a to prostredníctvom uznania ich služby, ochrany vhodných pracovných podmienok a zamestnávania zodpovedajúceho počtu zdravotníkov.
Zdravie nie je luxus
Pápež preto zopakoval svoju výzvu, aby štáty našli „stratégie a zdroje“, ktoré by zaručili základné právo každého človeka na základnú a dôstojnú zdravotnú starostlivosť, ako vyzval vo svojom posolstve k XXXI. svetovému dňu chorých.
„Zdravie,“ zdôraznil, „nie je luxus!“
V závere svojho prejavu pápež František vyzval talianskych zdravotníckych technológov, aby „vždy hľadeli na etické hodnoty ako na nepostrádateľnú referenciu“ pre svoje povolanie. „Ak sú dobre osvojené a spojené s vedeckými znalosťami a potrebnými zručnosťami,“ povedal, „etické hodnoty vám umožnia čo najlepšie sprevádzať zverených ľudí.“