Vatikán 6. septembra (RV)
Utrpenie ľudí v Sýrii sa snaží zmierniť humanitárny projekt „Otvorené nemocnice“. Hlavných protagonistov a podporovateľov projektu prijal pápež František na audiencii v sobotu 3. septembra. Ocenil výsledky práce zdravotných zariadení, ktoré pomáhajú liečiť pacientov a zároveň sceľovať sýrsku spoločnosť zloženú z rôznych etnicko-náboženských skupín.
Medzi prítomnými v Klementínskej sále boli aj generálny sekretár Nadácie AVSI doktor Giampaolo Silvestri a kardinál Mario Zenari, ktorý je už 14 rokov apoštolským nunciom v Sýrii. Svätý Otec venoval každému z prítomných kartičku s reprodukciou obrázku s výjavom zo Sýrie, na ktorom otec nesie na pleciach vyčerpaného malého synčeka. Komentoval to týmito slovami:
„Je to dojemný obraz mnohých utrpení, ktoré znášajú obyvatelia Sýrie. Tvárou v tvár tomuto nesmiernemu utrpeniu je Cirkev povolaná byť „poľnou nemocnicou“, ktorá lieči duchovné aj fyzické rany.“
V príhovore pápež ďalej vyzdvihol dôležitosť prejavovania blízkosti trpiacemu obyvateľstvu Sýrie práve formou zdravotníckej služby. Túto pomoc národu zbedačenému už dvanásť rokov trvajúcou vojnou umožňujú príspevky inštitúcií i jednotlivých dobrodincov. Svätý Otec stručne skonštatoval rozsah projektu a charakter podpory:
„Iniciatíva «Otvorené nemocnice», ktorej cieľom je podporiť tri katolícke nemocnice, ktoré v Sýrii fungujú už sto rokov, a štyri ambulancie, vznikla pod záštitou Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj a je podporovaná štedrosťou cirkevných inštitúcií – pápežskej nadácie a niekoľkých biskupských konferencií -, niekoľkých vládnych inštitúcií – maďarskej a talianskej -, katolíckych humanitárnych inštitúcií a mnohých štedrých ľudí.“
Katolícke nemocnice v Sýrii oceňujú aj moslimovia
Ďalej pápež František zdôraznil evanjeliový motív podľa Ježišovho príkazu lásky a v duchu jeho podobenstva o milosrdnom Samaritánovi, prekonávajúc hranice a bariéry:
„«Otvorené nemocnice» – to je váš program. Otvorené pre chudobných pacientov bez rozdielu etnickej a náboženskej príslušnosti. Táto charakteristika vyjadruje Cirkev, ktorá chce byť domovom s otvorenými dverami a miestom ľudského bratstva. V našich charitatívnych zariadeniach sa ľudia, najmä chudobní, musia cítiť „ako doma“ a zažívať atmosféru dôstojného prijatia.
A tak, ako ste správne podotkli, úroda je dvojaká: liečiť telo a sceľovať sociálnu štruktúru, podporujúc tú mozaiku príkladného spolužitia rôznych etnicko-náboženských skupín, ktorá je pre Sýriu charakteristická. V tejto súvislosti je dôležité, že mnohí moslimovia, ktorým sa poskytuje pomoc vo vašich nemocniciach, sú za to najviac vďační.
Táto vaša iniciatíva, spolu s ďalšími, ktoré podporujú cirkvi v Sýrii, vychádza z tvorivosti lásky, alebo ako hovorieval svätý Ján Pavol II., z „predstavivosti lásky“ (Apoštolský list Novo millennio ineunte, 50).“