Vatikán 9. júla (RV)
–
V roku 2019 bolo do zbrojenia investovaných rekordných 1,9 triliónov USD. Náklady vynaložené na zbrane by sa mali naopak použiť na podporu zdravotnej starostlivosti, aby sa tak zmiernili dopady pandémie koronavírusu. To je žiadosť Vatikánskej komisie COVID-19, ktorú v utorok 7. júla prezentovala na tlačovej konferencii s titulom: „Pripraviť budúcnosť, budovať pokoj v čase COVIDu-19“.
–
Spomínaná rekordná suma 1,9 triliónov USD použitých v minulom roku na zbrojenie, predstavuje až 300 násobok rozpočtu Svetovej zdravotníckej organizácie. Potrebujeme „globalizovať solidaritu“, pretože i napriek kríze spojenej s koronavírusom, sa pokračuje vo financovaní zbraní, uviedol na tlačovej konferencii predseda komisie COVID-19 kardinál Peter Turkson, ktorý je zároveň prefektom Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Dodal: „Zatiaľ čo dnes bezprecedentné sumy smerujú na vojenské účely (vrátene tých najväčších programov jadrovej modernizácie), chorí, chudobní, vylúčení ľudia a obete konfliktov sú neúmerným spôsobom zasiahnutí aktuálnou krízou. Krízy, ktoré sú vzájomne prepojené (zdravotná, sociálno-ekonomická a ekologická,) zväčšujú rozdiely nielen medzi bohatými a chudobnými, ale aj medzi zónami pokoja, prosperity a enviromentálnej spravodlivosti a zónami konfliktov, núdze a ekologickej devastácie. Uzdravenie nemôže prísť bez pokoja.“
Kardinál Turkson ocenil, že Rada bezpečnosti OSN schválila rezolúciu na globálne zastavenie bojov a rovnako vyjadril spokojnosť s tým, že ju prijalo 170 krajín sveta. „Solidarita v krízových časoch je novým menom pre pokoj“, konštatoval kardinál.
Namiesto pretekov v zbrojení sa treba hnať k potravinovej, zdravotnej a pracovnej bezpečnosti
Podľa koordinátorky ekonomickej skupiny Vatikánskej komisie COVID-19 rehoľnej sestry Alessandry Smerilliovej je treba posilniť zdravotné systémy a konvertovať podniky, ktoré vyrábajú zbrane: „Potrebujeme ochranu voči prenosným chorobám a investovať do prevencie. COVID-19 ukázal nedostatočné financovanie liečby prenosných chorôb v mnohých zdravotných systémoch. Pápež František nás žiadal o kreatívne riešenia. A tak sa pýtame: čo ak by sme sa namiesto pretekov v zbrojení hnali skôr smerom k potravinovej, zdravotnej a pracovnej bezpečnosti? Čo žiadajú občania v tejto chvíli? Potrebujú štát, ktorý by bol vojensky silný, alebo skôr štát, ktorý investuje do spoločných dobier?“
Ako uviedla sestra Alessandra, v Taliansku počas prvej fázy pandémie niektoré zbrojné podniky začali vyrábať pľúcne ventilátory. Prečo by to nešlo aj v dlhodobej perspektíve?, pýta sa koordinátorka ekonomickej skupiny komisie.
Dnešné výdavky na zbrojenie mnohokrát prekračujú tie z doby studenej vojny. Potrebná je obnovená kontrola zbrojenia, uviedol Alessio Pecorario, koordinátor skupiny zameranej na bezpečnosť v rámci Vatikánskej komisie COVID-19, pričom dodal: „Potravinová bezpečnosť je na prvom mieste a je základom pre medzinárodnú bezpečnosť“.